events

 JERZY SAPIEYEVSKI (link to full, English version)

 Jerzy Sapiejewski, NewCenturyMusic - kompozytor, pianista, profesor na American University w Waszyngtonie, założyciel i dyrektor artystyczny NewCenturyMusic i American Songbook Club. Po ukończeniu PŚSM we Wrzeszczu uczęszczał Politechnikę Gdańską ale po roku przeniósł się do Akademii Muzycznej gdzie po trzech latach wyjechał na studia do USA.
W Polsce związany był ze studenckim ruchem muzycznym, głównie jazzowym, gdzie dał się wówczas poznać jako wybitny jazzman - pianista i kompozytor młodego pokolenia. Jest jednym z czołowych postaci polskiego jazzu w rozwinięciu tzw. „Trzeciego Nurtu“. (Połączeń jazzu z muzyką klasyczną).
(Koncert, Ambasada RP w Waszyngtonie.)
Laureat nagród na trzech festiwalach „Jazz nad Odrą“. Występuje na warszawskim "Jazz Jamboree". Jego kompozycje i wykonania zainspirowały Willisa Conovera na polecenie Sapiejewskiego do udziału w warsztatach Gunthera Schullera na festiwalu w Tanglewood a po czym ukończył studia w USA.

Jego koncerty odbywały się w tak prestiżowych miejscach jak Kennedy Center, Carnegie Hall czy Biblioteka Kongresu – a wykonania między innymi przez zespoły, Tokyo String Quartet, An die Musik, Manhattan String Quartet, American Wind Symphony i Atlanta Symphony. Muzyka skomponowana do przedstawienia "Ryszard III" w Shakespeare Theatre była nominowana do nagrody Helen Hayes Award. Wykonania, wykłady lub kursy mistrzowskie miały też miejsce w znanych ośrodkach akademicko-naukowych takich jak Eastman School, University of Michigan, University of Texas.

(Celebrating the City of Wroclaw,
Kosciuszko Foundation, Dec. 2017)

Doświadczony pedagog i wykładowca w wielu upowszechniających pogadanek i wykładów zwłaszcza na temat interpretacji i wpływów muzyki amerykańskiej na kulturę światową. Przez wiele lat w ramach pracy nad muzycznymi innowacjami na uniwersytecie, poszukuje poszerzenia środków wyrazu artystycznego łącząc tradycje jazzu amerykańskiego z elementami stylów muzyki europejskiej.
Obecnie programy jego koncertów jako pianisty wypełniają utwory standardów jazzowych w jego aranżacji, wzbogacone nowymi możliwościami stylistyczno-brzmieniowymi i wpływem muzyków jak George Gershwin, Dave Brubeck (Cultural Diplomacy), Philip Glass and Keith Jarrett.

"American Songbook Club" - warsztaty/koncerty z udziałem wybranych wokalistów.   Słowo wiążące Sapiejewskiego, uświadamia publiczności historyczne podłoże i ważną językową rolę w kompozycji i tekstach standardów takich kompozytorów jak George Gershwin, Cole Porter, Irving Berlin, Hoagy Carmichael, i innych.

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie przynosi nostalgiczną atmosferę eleganckich nowojorsko-paryskich klubów, poetykę ludzkich uczuć i zrozumienie niedoścignionej trafności tych kompozycji do naszych serc i marzeń.   Każdy występ Sapiejewskiego jest jedyną w swoim rodzaju kreacją i powstaje dzięki specyficznej atmosferze.   Koncerty artysty umożliwiają spokojne refleksje w inspirującym otoczeniu, budują intymną, niemal kontemplacyjną przestrzeń, odgradzającą słuchaczy od niepokoju i presji świata zewnętrznego.

Sapiejewski jest głosującym członkiem The Recording Academy (Grammy). W 2005 r. został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.

A oto taki był początek:
JERZY SAPIEYEVSKI (link to full, English version)

Music Publications       Innovations

THE "LISTENING ROOM"

Home   MusicHappens   Custom Music   webOrchestra   Events   webSchool   Workshops   Contact